Olvassa át gyakran ismételt kérdéseinket és tudjon meg többet MRI vizsgálatainkról és szolgáltatásunkról!
Az MRI-vizsgálatomat fedezi az egészségpénztár vagy biztosító?
A legjobb, ha közvetlenül az egészségpénztárhoz vagy biztosítóhoz fordul, hogy megtudja, hogy az Ön MRI-vizsgálatát, hogyan fedezik. Mi mindegyik egészségpénztárral szerződéses kapcsolatba vagyunk.
Mi az az MRI?
Ez egy olyan orvosi képalkotó diagnosztikai vizsgálat, amely erős mágnest és rádióhullámokat használ, hogy részletes képeket kapjon a különböző testtájékokról, szervekről.
Mikor érdemes egy ilyen vizsgálat elkészítése?
Kezelőorvosa szükség esetén MRI-vizsgálatra küldheti Önt, hogy segítsen a diagnózis felállításában, és eldöntse, melyik kezelési terv a legmegfelelőbb az Ön állapotának. Ezenkívűl hasznos módszer lehet a betegség megelőzésben (prevenció) és bizonyos elváltozások szűrésében.
Biztonságos az MRI?
Igen, az MRI vizsgálat nagyon biztonságos. Ez a diagnosztikai képalkotó eszköz nem jár sugárterheléssel! Valójában nincsenek ismert hosszútávú maradandó káros mellékhatások az MRI-vizsgálattal kapcsolatban. Mivel azonban ez magában foglalja az erős mágneses tér hatását, bizonyos eszközökkel, pl. pacemakerrel és más implantátummal rendelkező betegek nem részesűlhetnek MRI vizsgálatba.
Mennyi ideig tart a vizsgálat?
Az MRI vizsgálatok általában 15-45 perc között tarthatnak. Ez attól is függ, hogy hány testtájék kerűl megvizsgálásra egy vizsgálat során. A vizsgálat típusától függően, ha teljesen mozdulatlanul fekszik, az MRI vizsgálat rövidebb lehet, mivel nem kell az elmozdult felvételeket megismételni.
Beszélhetek a vizsgálat alatt?
A mérések alatt mozdulatlanul kell maradnia, különböző időközönként lehetséges kommunikálni a radiográfussal. Az MRI berendezés belsejében található egy mikrofon ami segíti a kommunikációt.
Fájdalmas az MRI vizsgálat?
Az MRI vizsgálattal fájdalom nem társul.
Hogyan működik az MRI berendezés?
Az emberi test apró részecskékből, úgynevezett atomokból áll. A test nagy része hidrogén protonokból áll, amelyek normál körülmények között véletlenszerűen forognak. Ha azonban erős mágneses térbe kerülnek, a hidrogén protonok sorba rendeződnek, és a mágneses mezőkkel azonos irányban forognak. A rádiófrekvenciás hullám gerjesztése hatására a hidrogénatomok gerjesztett állapotba kerűlnek. A rádiófrekvenciás gerjesztést követően a hidrogén protonok jelet állítanak elő. A különböző jelek járulnak hozzá a kép létrehozásához.
Mi okozza az MRI berendezésben hallható zajt?
A mérések során az erős váltakozó mágneses terek, valamint a gradiens tekercsben keletkező változó áramfelvétel eredményezi a vizsgálat során hallható hangos kopogásokat, zajokat. A zaj minimalizálása érdekében füldugókat/fülhallgatót kap.
Mi a különbség az MRI és a CT között?
Mind az MRI, mind a CT keresztmetszeti képeket készít a testről. A fő különbség az, hogy az MRI nagy mágnest és rádióhullámokat használ a képek előállításához, míg a CT berendezés ionizáló sugárzást alkalmaz. A vizsgáló módszerek jól kiegészíthetik egymást, mivel mindkettőnek megvannak a maguk előnyei és hátrányai. A CT azonban csak egy síkban tud képeket készíteni, míg az MRI közvetlenül bármilyen síkon tud képeket készíteni, továbba a lágyszövetek vizsgálatára a legkiválóbb kontrasztot tudja biztosítani.
Meg lehet vizsgálni egyszerre a teljes testemet amíg bent vagyok?
Nem. Az MRI berendezés a test szinte bármely részéről képes részletes felvételeket késziteni, viszont mindegyik vizsgálat csak egy adott területre (testtájékra) korlátozódik. A legnagyobb mérési mező 46-48 cm.
Miért van az egész testem az MR berendezésben, ha csak a fejemet vizsgálja?
A vizsgáló berendezésben a képeket létrehozó terület a mágnes közepén (iso-center) található. Ebből kifolyólag a vizsgálandó testrész a mágnes (berendezés) közepén kell legyen a vizsgálat alatt. Ezért pl. a koponya vizsgálat során a felsőtest egyrésze a berendezésben lesz. Ugyanez igaz pl. a gerinc és a felső végtagok vizsgálata esetén is.
Az MRI berendezésnek milyen korlátjai vannak?
A vizsgáló asztal maximális terhelhetősége 150 kg, maximális belső átmérője 60 cm. A jó minőségű képek érdekében a vizsgálati területnek a mágneses tér (berendezés) közepén kell lennie.
Annak ellenére, hogy nem koponya vizsgálatra jöttem, a kérdőív azt kérdezi, hogy van-e fém a szememben - muszáj megemlíteni?
Igen, rendkívül fontos, hogy a radiográfus tudja, van-e fém vagy egyéb szilánk a szemében.
Vegyek be nyugtatót az MR vizsgálat előtt?
Termeszetesen beszedhet nyugtatót az MRI vizsgálatot megelőzően, vagy kérjen a személyzettől egy kupica házi pálinkát amely segíthet csökkenteni az esetleges szorongást. Amennyiben beszedett nyugtatót azt kérjük jelezze a radiográfusnak.
Klausztrofóbiás vagyok, ez egy kis hely?
Nagy tapasztalattal rendelkezünk a klausztrofóbiában szenvedő betegek segítésében. Míg az MRI berendezések keskenynek tűnhetnek, a valóságban a betegek általában kényelmesnek találják a berendezéseket és sikeresen elvégzik a vizsgálatot. Radiográfusunk beszélni fog Önnel a vizsgálat során, és segít átvészelni azt. Kérjük, jelezze nekünk, ha ideges vagy klausztrofóbiás, barátságos személyzetünk készséggel áll rendelkezésére. Nyugtatóval vagy egy kupica helyi pálinkával számos betegünknek sikeres volt az MR vizsgálata.
Viszgálat során leállítható, megszakítható az MR vizsgálat?
Igen, szűkség esetén ez megoldható; a kezében lesz egy vészjelző gomb amellyel tud a radiográfusnak jelezni. Amennyiben megszakításra kerűl egy mérés akkor a teljes vizsgálati idő meghosszabodik ezért nem javasólt indokalatlan esetben a vészjelző alkalmazása.
Viselhetem a piercingemet?
A vizsgálat előtt minden piercinget el kell távolítani. Ha nem tudja eltávolítani őket, előfordulhat, hogy a vizsgálatot nem lehet elvégezni. Kérjük vizsgálat előtt beszéljen a radiográfussal a fémes tárgyak és implantátumok kockázatairól.
Mennyibe kerül egy MRI vizsgálat?
Az árak 46.000 Ft-tól kezdődnek, azonban a pontos ár attól függ, hogy hány vizsgálati területről készülnek a felvételek, és hogy kiegészűl-e kontrasztanyagos mérésekkel.
Bejöhet velem valaki a vizsgálat alatt?
Amennyiben szeretné, akkor a kisérője bent tartozkodhat Önnel a vizsgalóhelységben amíg készülnek a mérések. Ebben az esetben a kisérő személynek is ki kell töltenie egy MRI biztonsági kérdőívet.
Vezethetek gépkocsit, traktort, rollert, lovaskocsit, kombájnt, drónt, babakocsit a vizsgálat után?
A vizsgálat nem befolyásolja a vezetési képességét. Kérjük, ne vezessen, ha nyugtatót szándékozik bevenni.
Mi az a kontrasztanyag injekció?
Egyes vizsgálatok vénás kontrasztanyag injekciót igényelnek bizonyos szervek vagy elváltozások pontosabb megjelenítése céljából vagy vérellátásának megtekintéséhez. Az, hogy kap-e kontrasztanyagot, attól is függhet, hogy a beutaló orvos milyen klinikai indokkal javasolta a vizsgálatot, valamint, hogy milyen panaszai vannak. Ez betegenként változhat.
Hogyan öltözködjek?
Kérjük, viseljen bő szabású ruhát amelyen nincsenek fém cipzárok, gombok vagy szegecsek.
Ki kapja meg a vizsgálati leletet és képeket?
A vizsgálati képeket a vizsgálatot követően digitális formában CD-n megkapja. A vizsgálati leletet 3 munkanapon belül Ön kapja meg. A vizsgálati lelet a hatályos jogszabályoknak megfelelően automatikusan felkerül az EESZT rendszerbe. Igény szerint USB-re is kiírható a képanyag, visszont ez esetben felárral kell számolni.
Mennyi időbe telik az eredmény elérése?
A vizsgálatról elkészített lelet általában 3 munkanapon belül küldjük el Önnek.